nojavan7ContentView Portlet

مولود سرزمین نور
معرفی کتاب «آنک آن‌یتیم نظرکرده» اثر محمدرضا سرشار
مولود سرزمین نور

پرستو علی‌عسگرنجاد-آن‌وقت‌ها حتماً خیلی‌کوچک بوده‌اید، اما شاید او را بشناسید. شاید وقتی آن را در دست می‌گیرید، حرف‌هایش به چشمتان آشنا بیاید. اگر کمی فکر کنید، یادتان می‌آید این‌کتابی که از قفسه برداشته‌اید و به کلماتش نگاه می‌کنید، همان‌حرف‌های آشنایی را می‌زند که صبح‌ های جمعه‌، ساعت 8 از رادیوی قدیمی پدر شنیده‌اید. «آنک آن‌یتیم نظرکرده»، همان «از سرزمین نور» است!

1

یک‌رمان خواندنی

بگذارید برایتان بگویم ماجرا از چه قرار است! برای این‌کار، باید اول به سراغ خالق داستان برویم. «محمدرضا سرشار» که سال‌ها با نام هنری «رضا رهگذر» می‌نوشت و می‌خواند و شاید پدر و مادرتان او را بیشتر با همین‌نام بشناسند، چهره و صدای آشنا و محبوبی در ادبیات کودک و نوجوان کشور ماست. این‌نویسنده پیش‌کسوت با صدای گرم و آشنایش، سال‌ها در رادیو کار می‌کرد و متن‌ می‌نوشت و قصه می‌خواند. یکی از برنامه‌های بسیار موفق و پرطرفدار او، «از سرزمین نور» بود؛ یک‌روایت نمایشی رادیویی که در 77 قسمت، زندگی پیامبر رحمت صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم را بازخوانی می‌کرد و در قالب کتابی تحت همین عنوان هم چاپ شده بود. این‌برنامه، مورد توجه رهبر انقلاب هم قرار گرفته بود. البته ایشان درباره نثر کتاب به آقای رهگذر گفته بودند که گرچه خوب است، اما برای نوجوانان فاخر است. بعد از ساخت 44 قسمت دیگر، به دلیل گرفتاری‌های شخصی نویسنده، مدتی اجرای این‌برنامه متوقف شد تا سرانجام، آقای سرشار تصمیم گرفت آن‌برنامه و مجلدات پیشین را با یک‌بازنویسی دقیق، به یک‌رمان خواندنی و جذاب برای مخاطب نوجوان تبدیل کند؛ کاری که حاصلش شد کتاب «آنک‌ آن‌یتیم نظرکرده».

2

از تولد تا هجرت

این‌کتاب که ایده نوشتن آن از روزهای آغاز نویسندگی در ذهن خالقش بوده، یک‌رمان تاریخی است که با استناد به شمار بسیاری از منابع متقن اسلامی، زندگی حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم را از هنگام تولد تا هجرت به حبشه روایت کرده است. کتاب از رؤیای پدربزرگ پیامبر، عبدالمطلب آغاز می‌شود؛ رؤیایی که در آن، منادی به او ندا می‌دهد که زمزم را بازحفر و انبوه حاجیان را سیراب کند. می‌بینید؟ چندنفر از ما این‌روایت را شنیده بودیم؟ چندنفرمان می‌دانستیم که زمزم مدت‌ها از چشم‌ها پنهان بوده و پدربزرگ پیامبر، خود تیشه بر دوش می‌گذارند و روزهای بسیار در کعبه، زمین را می‌کَنند تا زمزمی را که قوم فاسد «خُزاعیان» پر کرده‌اند، از نو پیدا کنند؟ بله! کتاب پر است از روایت‌های نابی که کمکمان می‌کند زندگی و روزگار پیغمبر بزرگوارمان را بهتر درک کنیم.
نثر کتاب، نثری بسیار صیقل‌خورده و مناسب مخاطبان نوجوان و جوان است. توصیفات هم بسیار دقیق‌اند و در فضاسازی و تصور آن‌چه نویسنده نوشته، به ما کمک شایانی می‌کند. خودتان ببینید:
«فرورفتن پاها تا ساق در ماسه. تاشدن مکرر زانوان زیر سنگینی تن. بر زمین‌غلتیدن‌های گهگاه. چرخیدن آرام کرکسان-همراهان آزمند اما شکیبا- بر بالای سر؛ با جیغ‌های بریده و کوتاه چندشناک. تفتیدن تن در آبشار مذاب خورشید. دَوران سر... تاری دیدگان. سکوت سنگین و ترس‌انگیز مرگ...»

3

کتابی برای نوجوانان خارجی

علاوه بر این، تعدد ماجراها و شخصیت‌ها به ما کمک می‌کنند تا زوایایی از زندگی پیامبر را که کمتر از آن آگاهیم، به شیرینی و آسانی در دل یک‌رمان بخوانیم و به ذهن بسپریم.
کتاب «آنک آن‌یتیم نظرکرده» را انتشارات سورۀ مهر چاپ کرده است و مدتی پس از انتشارش، ترجمه عربی آن هم آماده شده و در لبنان به همت انتشارات «دارالتراث العربی» به چاپ رسیده است. نسخه‌های انگلیسی، ترکی استانبولی آن هم به بازار نشر عرضه شده تا نوجوانان دیگرکشورها با دیگر زبان‌ها هم بتوانند این‌اثر خوب درباره پیامبر را بخوانند. 

nojavan7Social1 Portlet

متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA